اجرای طرح بن سوادآموزی ویژه روستاییان یزد

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش یزد از اجرای طرح 'بن سوادآموزی' ویژه روستاییان این استان با هدف ترغیب افراد به سواد آموزی خبر داد.

به گزارش  روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، "مرآت امین الرعایا " به مناسب هفته سواد اموزی (4 تا 10 دیماه) در نشست خبری با  خبرنگاران استان  افزود: در این طرح به سوادآموزانی که سواد مقدماتی در هشت ماه و قبولی در امتحانات را کسب کنند مبلغ 10 میلیون ریال داده می شود.

وی افزود: در این طرح دهیاران ومعتمدین روستایی با مراجعه به فرد بی سواد روستا ضمن تشویق او به یادگیری سواد بنی را که از قبل بر اساس اطلاعات موجود در بانک های سوادآموزی به نام فرد صادر شده است به او داده  در صورتی که نامبرده در کلاس های سوادآموزی شرکت کند و در امتحانات قبول شود این بن بعنوان پاداش مبلغ 10 میلیون ریال شارژ شده و می تواند استفاده کند.

معاون سوادآموزی استان اجرای دوره آموزشی زبان انگلیسی و رایانه  برای 107نفر از فراگیران دوره انتقال را در شهرستان یزد از دیگر برنامه های سوادآموزی استان دانست و گفت : در این دوره که مد نظر سازمان یونسکو نیز می باشد در آن به صورت  فراگیر به مدت 60 ساعت حروف والفبای زبان انگلیسی و مبانی مقدماتی  سخت افزار کامپیوتر و نرم افزاررا آموزش می ببیند.

امین الرعایا با اشاره به اینکه یونسکو تعاریفی از باسوادی دارد که این تعاریف به عنوان یک استاندارد در نظام آموزشی تعریف شده است، اظهار داشت: بر اساس این استاندارد، افراد بی‌سوادی که برای سوادآموزی اقدام کرده اند، باید علاوه بر یادگیری خواندن و نوشتن، آموزش‌های دیگری از جمله زبان خارجی، کار با رایانه، مهارت‌های زندگی و ... را نیز فرا بگیرند.

وی ادامه داد: در مجموع ۶۰ ساعت برای ارائه این آموزش ها به سوادآموزان در نظر گرفته شده که سوادآموزان از این پس از این آموزش‌ها بهره مند می شوند.

امین الرعایا در بخش دیگری از سخنان خود ۹۶.۶ درصد افراد استان یزد باسواد هستند، عنوان کرد: امسال ۳ هزار و ۸۰۰ نفر دیگر باید بر اساس سهمیه بندی انجام شده در استان یزد باسواد شوند که بخشی از این برنامه محقق شده و تاکنون ۳ هزار و ۶۸۲ نفر زیر پوشش آموزش های نهضت سوادآموزی قرار گرفته اند.

وی  ادامه داد: بیشتر سوادآموزان استان یزد در مناطق شهری ساکن هستند، یادآور شد: ۸۸.۶ درصد سوادآموزان استان یزد شهرنشین و ۱۱.۴ درصد نیز از روستاییان هستند.

امین الرعایا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اجرای طرح تشویقی در سوادآموزی استان یزد فزود: در قالب این طرح، سرشماری بی‌سوادان در سال ۹۰ انجام شده و همه افراد بی‌سواد روستاها شناسایی شدند که به ازای هر نفر یک بن یک میلیون تومانی در نظر گرفته شده که به شرط قبولی در آزمون می‌توانند از این پاداش بهره مند شوند.

وی در بخش دیگری از این نشست به تشریح مشکلات سوادآموزی استان یزد پرداخت و اظهار داشت: سوادآموزی استان یزد با کمبود آموزگار مرد مواجه است.

امین الرعایا خاطر نشان کرد: در بسیاری از استان‌ها تعداد زنان بی‌سواد بیشتر از مردان است اما در این استان بیشتربیسوادان را مردان تشکیل می دهند.

وی دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، برگزاری مراسم تجلیل از مدیران مدارس و چهره های موفق ، برگزاری نمایشگاه عملکرد سوادآموزی، راه اندازی اتوبوس طرح آموزش زبان و رایانه، برگزاری جلسه با رابطین سوادآموزی از جمله برنامه های هفته سواد اموزی در استان اعلام کرد.

 گفتنی است در اولین روز از هفته سوادآموزی که به نام سوادآموزی و رسانه نامگذاری شده است خبرنگاران رسانه های استان از کلاس های سوادآموزی نواحی یک ودو یزد بازدید نمودند.

در این بازدیدها خبرنگاران ضمن آشنایی با دوره های سوادآموزی با نحوه اجرای فعالیت های سوادآموزی  آشنا شدند .

 

آدرس کوتاه: