جامعه توسعه يافته، آموزش و پرورش توسعه يافته مي‌خواهد/ پيش‌بيني 50 برنامه براي گراميداشت هفته معلم در يزد

مدير كل آموزش و پرورش يزد:جامعه توسعه يافته، آموزش و پرورش توسعه يافته مي‌خواهد/ پيش‌بيني 50 برنامه براي گراميداشت هفته معلم در يزد

 

مدير كل آموزش و پرورش يزد:جامعه توسعه يافته، آموزش و پرورش توسعه يافته مي‌خواهد/ پيش‌بيني 50 برنامه براي گراميداشت هفته معلم در يزد

به گزارش روابط عمومی اداره کل اموزش و پرورش استان یزد، «عباسعلي دانافر» به مناسبت هفته تكريم و بزرگداشت هفته معلم در جمع خبرنگاران اظهار داشت : اگر بخواهيم جامعه‌اي توسعه يافته داشته باشيم  بايد آموزش و پرورش آن نيز توسعه يافته شود چرا كه آموزش و پرورش، ركن اصلي توسعه پايدار است و در اين مسير همه بايد به هم كمك كنيم تا آموزش و پرورش به اولويت اول جامعه تبديل شود.

 دانافر ضمن بيان مطلب فوق، بر اين كه آموزش و پرورش بايد به گفتمان ملي در جامعه تبديل شود تا جامعه توسعه يابد تاكيد كرد و افزود: بايد تلاش كنيم تا حساسيت جامعه را نسبت به آموزش و پرورش بالا ببريم و ان را به دغدغه همه احاد مردم تبديل كنيم.

وي با بيان اين كه سه شاخص سرمايه، صنعت و نيروي انساني از عوامل موثر در توسعه هر جامعه‌اي است، تاكيد كرد: البته در اين بين نيروي انساني يك عامل موثر است به نوعي كه در صورت نبود اين عامل، دو عامل ديگر نمي‌توانند تاثيرگذار باشند.

دانافر در ادامه با اشاره به اسناد راهبردي و بالادستي آموزش و پرورش در كشور، از مهمترين رويكردهاي آموزش و پرورش استان در سال جاري اجراي متوازن سند توسعه آموزش و پرورش، ارتقاي كيفيت و جايگاه مدارس به عنوان كانون اصلي آموزش و تربيت نسل آينده‌ساز كشور، نهادينه كردن جهت گيري فرهنگي و پرورش در تمام برنامه‌هاي آموزش و پرورش و توسعه مشاركت‌ها در بخش‌هاي مختلف آموزش و پرورش را برشمرد.

اين مسئول در مورد ارتقاي كيفيت و جايگاه مدارس استان خاطرنشان كرد: براي تحقق اين مهم نيازمند يكسري پيش‌نيازها هستيم كه از آن جمله مي‌توان انتصاب مديران شايسته، تمركز زدايي و اجراي نظام كنترل كيفيت و برنامه تعالي مدارس را برشمرد.

وي نهادينه كردن جهت گيري فرهنگي و پرورش در تمام برنامه‌هاي آموزش و پرورش را عصاره سند تحول بنيادين آموزش و پرورش ذكر كرد و گفت: تلاش داريم اموزش و پرووش را يك مجموعه تك بعدي و صرفاً آموزشي به يك نهاد اجتماعي كه آموزش را در تمام ابعاد دنبال مي‌كند، بدل سازيم.

وي تجهيز و توسعه محيط‌هاي آموزشي را يكي ديگر از رويكردهاي آموزش و پرورش استان برشمرد و گفت: در اين عرصه نوسازي، مقاوم‌سازي و ايمن سازي مدارس، استاندارد سازي فضاهاي اموزشي و فرهنگ‌سازي براي حفظ و نگهداري اماكن آموزشي را در دستور كار داريم.

دانافر با اشاره به اين كه استان يزد از لحاظ كمك‌هاي خيرين مدرسه ‌ساز در صدر استان‌هاي كشور است، از برگزاري جشناره خيرين مدرسه‌ساز استان در بيستم ارديبهشت‌ماه جاري با حضور بيش از يك‌هزار خير مدرسه‌ساز در استان خبر داد.

به گفته وي، استان يزد به طور متوسط در هر سال 2.5 مدرسه خيري را افتتاح مي‌كند و پارسال خيرين استان 40 ميليارد تومان در اين زمينه كمك كردد.

دانافر ارتقا راهبري و مديتي آموزش و پرورش را از ديگر رويكردهاي  اين اداره كل در سال جاري عوان كرد و گفت: در همين راستا رعايت اصول شايسته سالاري و افزايش سهم مشاركت بانوان در عرصه‌هاي مديريتي را دنبال مي‌كنيم.

وي در ادامه به تشريح برخي افتخارات و برنامه‌هاي معاونت‌هاي مختلف آموزش و پرورش استان پرداخت و گفت: در حوزه پشتيباني در ايام نوروز امسال اسكان 161 هزار و 699 نفر از فرهنگيان را در مراكز و اماكن آموزشي اين اداره كل شاهد بوديم به نحوي كه استان يزد از لحاظ پذيرش رتبه هفتم كشور را به خود اختصاص داد.

وي از تلاش براي به روز شدن معوقات پرداختي معلمان از جمله معلمان خريد خدمتي خبر داد و گفت: البته علي رغم پيگيري‌ها، هنوز هم شاهد معوقات در اين بخش هستيم.

اين مسئول از جذب نيرو انساني و جبران كسري نيروي انساني آموزش و پرورش از طريق ماده 28 و طرح‌هاي سرباز معلم در سال جاري خبر داد.

دانافر به برخي افتخارات معاونت‌هاي آموزش ابتدايي و متوسطه نيز اشاره كرد و افزود: كسب رتبه برتر قبولي در كنكور سراسري براي بيست و چهارمين سال متوالي و همچنين كسب يازده مدال در المپيادهاي علمي كشور توسط دانش‌اموزان مقطع متوسه استان، اجراي طرح آداب و مهارت‌هاي اسلامي در 70 درصد مدارس ابتدايي و اجراي برنامه‌هاي كيفيت بخشي به كلاس‌هاي اموزش ابتدايي، برگزاري دوره‌هاي اموزش مربيان و مديران مدارس پيش‌دبستاني، برگزاري اولين جشنواره هويت ملي كودكان اسلامي و غيره از جمله اين اقدامات بوده است.

وي گزارشي از اقدامات و برنامه‌هاي معاونت پرورشي و تربيت‌بدني و سلامت آموزش و پرورش ارائه كرد و در بخش پاياني سخنانش ضمن گراميداشت هفته گراميداشت مقام شامخ معلم، خاطرنشان كرد: ستاد بزرگداشت مقام معلم در اين هفته 50 برنامه را پيش‌بيني و ابلاغ كرده است.

مدير كل آموزش و پرورش استان اظهار كرد: عمده رويكرد برنامه‌هاي هفته معلم در استان شامل ارتقاي جايگاه و منزلت معلم و فرهنگ‌سازي در اين رابطه، افزايش مشاركت‌ها در زمينه برگزار برنامه هاي اين هفته و ترويج برنامه‌هاي منطقه‌اي و محلي، شناساندن توانمندي‌هاي معلمان در قالب برگزاري جشنواره‌ها و همايش‌ها، توجه به جنبه‌هاي معنوي و نقش مرجعيت معلمان و توجه به شايستگي بارز معلمان در انجام وظايف محوله به آنهاست.

گفتني است؛ در ادامه اين نشست خبري كه با حضور مدير كل و معاونان اداره كل آموزش و پرورش استان و مديران انجمن خيرين مدرسه‌ساز استان برگزار شد، به سئوالات خبرنگاران در خصوص جايگاه و منزلت كنوني معلمان در كشور و استان، حذف آزمون‌ها و دل‌نگراني‌هاي والدين، اقدامات آموزش و پرورش براي حفظ جايگاه صدرنشيني كنكور، وضعيت مدرسه‌سازي در استان و ديگر سئوالات پاسخ گفته شد.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش استان یزد خبر داد: پیش‌بینی ۵۰ برنامه برای گرامیداشت هفته معلم در یزد

" علیرضا مصباح‌فر" در این نشست خبری با گرامیداشت ایام هفته بزرگداشت مقام معلم و سالروز شهادت استاد شهید، آیت الله مرتضی مطهری اظهار داشت: برنامه های این هفته با دیدار اعضای ستاد هفته بزرگداشت مقام معلم با امام جمعه یزد و غبارروبی و ادای احترام به شهید محراب استان یزد و ۱۲۴ معلم شهید استان آغاز شده است.

وی از پیش‌بینی ۵۰ برنامه برای گرامیداشت هفته معلم در یزد خبر داد و افزود: ارتقاء جایگاه و منزلت معلمان و فرهنگ سازی در زمینه بزرگداشت مقام معلم، ترویج برنامه های مدرسه‌ای، محله‌ای و منطقه ای برای گرامیداشت مقام معلم، شناسایی توانمندی‌های معلمان در قالب برگزاری جشنواره‌ها و ... از رویکردهای اصلی این برنامه ها به شمار می رود.

مصباح‌فر در بخش دیگری از سخنان خود از فعالیت ۱۳ انجمن علمی معلمان در استان یزد خبر داد و بیان کرد: این انجمن‌ها از سوی وزارت آموزش و پرورش و آموزش و پرورش استان یزد حمایت می شوند.

معاون پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازنشستگی تعدادی از نیروهای انسانی آموزش و پرورش استان یزد در سال تحصیلی آینده، عنوان کرد: بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر در سطح استان بازنشسته می شوند.

وی ادامه داد: به جای افراد بازنشسته، نیروهایی از محل ماده ۲۸، فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان، استخدام حق التدریس‌ها، سرباز معلم‌ها و .... جایگزین خواهند شد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان یزد: پایگاه‌های مطالعاتی در همه مدارس استان یزد راه‌اندازی شد

"محمود زارع " دراین نشست خبری با اشاره به اینکه استان یزد ۲۴ سال صدرنشین کنکور سراسری بوده است، اظهار داشت: کسب این رتبه بر اساس ارزیابی‌های کمی و کیفی انجام شده است.

وی از جمله این ارزیابی‌ها به تعداد قبول شدگان یزدی نسبت به کل قبول شدگان کنکور سراسری، تراز نمره شرکت کنندگان یزدی نسبت به کل شرکت کنندگان، طراز نمره قبول شدگان یزدی نسبت به کل قبول شدگان و ... اشاره کرد.

زارع با اشاره به تلاش‌هایی که برای حفظ این رتبه در سطح استان انجام شده است، افزود: برگزاری کلاس‌های تقویتی کنکور در مدارس حاشیه شهر توسط آموزش و پرورش همچنین برگزاری کلاس‌های تقویتی در سایر مدارس با مشارکت خانواده‌ها از جمله این اقدامات است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان یزد ادامه داد: پایگاه مطالعاتی نیز به همین منظور در تمامی مدارس دولتی و غیردولتی استان یزد راه اندازی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت آموزش و فرهنگ سازی در جمعیت دانش آموزی در مورد مسئله آب و بحران آن در استان یزد تصریح کرد: در این رابطه طرح داناب در همه مدارس متوسطه اول استان اجرا شده که هدف آن فرهنگ سازی در مصرف آب و کاهش هدر رفت آب در مدارس است که اختتامیه این طرح قرار است ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار شود.

معاون آموزش ابتدایی ‌آموزش و پرورش استان یزد:کتاب‌زدگی و آزمون‌زدگی از مقطع ابتدایی زدوده شود

"محمدحسین رادمنش" در این نشست خبری با اشاره به اینکه صدرنشینی کنکور طی ۲۴ سال متوالی، گرچه افتخار است اما باید مسائل مختلف و همه ابعاد تربیتی و آموزشی دانش آموزان با یکدیگر رشد کند، اظهار داشت: تب کنکور از دوران ابتدایی در برخی خانواده‌ها وجود دارد.

وی بیان کرد: سنین ابتدایی دوران بازی و شکوفایی و رشد کودکان است، افزود: نباید در این سنین کودکان خود را درگیر تست و کتاب کنیم و رسانه ها کمک کنند تا کتاب‌زدگی و آزمون زدگی از مقطع ابتدایی زدوده شود.

رادمنش با اشاره به حذف آزمون مدارس استعدادهای درخشان بیان کرد: برخی معلمان و برخی بازار آزادی‌ها از این موضوع ناراحت هستند و این ناراحتی آنها به خاطر دانش آموزان نیست بلکه به خاطر درآمدهایی است که از این راه کسب می کردند.

وی در مورد دوره پیش‌دبستانی نیز بیان کرد: پیش‌دبستانی یک دوره کاملا تربیتی است و به هیچ وجه آموزشی نیست و هرگونه آموزش الفبا، اعداد، زبان انگلیسی و ... ممنوع است.

معاون آموزش ابتدایی ‌آموزش و پرورش استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود در مورد دانش آموزان اتباع خارجی نیز بیان کرد: در حال حاضر ۱۲۹ هزار دانش آموز در استان یزد در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند که ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از این تعداد از اتباع خارجی هستند.

وی بیان کرد: برای این تعداد، ۲۸ مدرسه جداگانه تاسیس شده و تعدادی از آنها نیز در ۶۳۰ مدرسه استان به طور پراکنده مشغول به تحصیل هستند.

رادمنش با بیان اینکه برنامه ای برای افزایش مدارس خاص اتباع خارجی نداریم، عنوان کرد: اما یک مدرسه در شهرستان مهریز در حال احیا است.

وی تصریح کرد: با اینکه زمینه تحصیل اتباع خارجی در استان یزد فراهم است، خود دانش آموزان و خانواده های آنها به محض رسیدن به سن کار، از ادامه تحصیل انصراف می دهند.

رئیس مجمع خیران مدرسه‌ساز استان یزد: برگزاری جشنواره خیرین مدرسه ساز در 20 اردیبهشت ماه

"امیرحسین رادمنش " در  این نشست خبری در مورد کمبود زمین برای ساخت مدرسه توسط خیران اظهار داشت: تامین زمین در دستور کار شورای آموزش و پرورش قرار گرفته و قرار است اداره کل مسکن و شهرسازی در این زمینه همکاری داشته باشد اما در نهایت نیز باید از آنها زمین را خریداری کنیم.

وی بیان کرد: مدارس دولتی نیمه‌تمام اصلا وجود خارجی ندارد و در هر مدرسه نیمه‌کاره‌ای که در سطح استان وجود دارد، خیران پای کار آمده و مدرسه را تکمیل کرده اند.

رادمنش عنوان کرد: مدارس نیمه کاره در واقع برخی مدارس مشارکتی هستند که آمار آنها به ۴۲ مورد رسیده است و در این مدارس خیران سهم ۵۰ درصدی خود را تکمیل کرده اند و منتظر پرداخت سهم دولت هستند تا بتوان از مدارس بهره برداری کرد.

رئیس مجمع خیران مدرسه ساز استان یزد با اشاره به اینکه دولت برای تکمیل این مدارس باید ۵۰ میلیارد تومان پرداخت کند، خواستار پرداخت هرچه سریع‌تر این مبلغ از سوی دولت شد.

رادمنش یادآور شد: در حال حاضر جمعیت دانش آموزی استان یزد ۲۳۰ هزار نفر است که این دانش آموزان در هزار و ۲۵۳ مدرسه دولتی، ۱۸۸ مدرسه غیردولتی، ۴۶۷ پیش دبستانی و ۱۱۳ مدرسه بزرگسالان تحصیل می کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار کلاس درس در استان یزد وجود دارد که ۴۵ درصد از این میزان نیازمند بازسازی است و برای بازسازی آنها به ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رادمنش در بخش دیگری از سخنان خود از برگزاری جشنواره خیران مدرسه ساز در استان یزد خبر داد و اظهار داشت: این جشنواره با حضور بیش از هزار خیر نیک اندیش استان یزد در ۲۰ اردیبهشت ماه جاری در مدرسه ماندگار ایرانشهر برگزار و از خیران تجلیل می شود.

آدرس کوتاه: