نشست خبری مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد برگزارشد

در آستانه بازگشایی مدارس و شروع سال تحصیلی 97-98 ؛
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان یزد گفت: در سال تحصیلی جدید 251 هزار دانش‌ آموز دراستان یزد راهی کلاس درس می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، " عباسعلی دانافر" در آستانه بازگشایی مدارس در جمع خبرنگاران استان اظهار داشت:  251 هزار دانش آموز استان در 10 هزار و 148 کلاس درس در یکهزار و 981 واحد آموزشی ساماندهی و تحصیل خواهند کرد.
وی تعداد دانش آموزان پیش دبستانی استان را 18 هزار و 630 نفر،دانش آموزان مقطع ابتدایی را 136 هزار و 70 نفر، دوره متوسطه اول و دوم را به ترتیب ، ، 51 هزار و 830 و 42 هزار و 873 نفر بیان کرد و اظهار داشت: از مجموع دانش آموزان یکهزار و 291 تن در مدارس استثنایی مشغول به تحصیل خواهند شد.
دانافر تعداد دانش آموزان اتباع خارجی استان را 14 هزار و 944 نفر عنوان کرد و یادآورشد: بیشترین آمار آنها مربوط به مقطع ابتدایی است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان شعار سال تحصیلی جدید را " مدرسه زندگی ، نشاط و پویایی و عدالت آموزشی" بیان کرد و اظهار داشت: رویکردها و برنامه های این اداره کل در چارچوب تحقق این شعار است.
وی خواهان تغییر و اصلاح نگرش خانواده ها و جامعه نسبت به آموزش و پرورش و مدرسه موفق شد و تاکید کرد: مدرسه ای موفق است که دانش آموزان را برای زندگی امروز و آینده ، نه برای تست آزمون و کسب رتبه برتر در آزمون های مختلف تربیت کند.
دانافر گفت : رقابت ها ی فردی شور شادی و نشاط دانش آموزان را تبدیل به اضطراب ، استرس و فشارهای روحی می کند.
وی برگزاری آزمون های مختلف به ویژه در دوره ابتدایی را ممنوع دانست و گفت: این امر با روح و روان دانش آموزان سازگار نیست و آسیب زاست و یادگیری لذت بخش را در آنها از بین می برد و تربیت و پرورش شخصیت متوازن دانش آموزان را با اخلال مواجه می کند.

مدیر کل آموزش و پرورش تصریح کرد: برای اجرای سند تحول بنیادین دوکار باید انجام شود اول این که یک تحول عظیم در محتوا و برنامه های مدارس ایجاد شود با این تفاوت که از خود مدارس شروع شود و تا وزارت آموزش پرورش ادامه داشته باشد و کار دوم انتخاب مدیرانی شایسته که با واقعیت های روز جامعه آشنا باشند انتخاب شوند.

این مسئول اضافه کرد: کارگروهی و تیمی مهم است و باید آموزش‌ها را به این سمت سوق دهیم که این نیازمند تغییر در گفتمان کنونی است و باید به سلطنت آزمون‌ها در آموزش‌ و پرورش پایان داده و به‌جای آن لذت یادگیری را نهادینه کنیم.

دانافر تأکید کرد: در سال تحصیلی جدید آموزش‌های متوازن اجتماعی، ارتقای کیفی مدارس و تمرکز بر عدالت محوری را دنبال می‌کنیم و معتقدیم که مناطق کمتر برخوردار باید از عدالت آموزشی بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: رویکرد فرهنگی و تربیتی باید در تمام برنامه‌های آموزش ‌و پرورش به ‌صورت زیربنایی مورد توجه قرار بگیرد تا بتوانیم در تمام ابعاد دانش‌آموزانی رشد یافته را تربیت کنیم.

مدیرکل آموزش ‌و پرورش استان یزد تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین چالش‌های بخش آموزش‌ و پرورش کشور و استان یزد، موضوع کمبود فضا های آموزشی است و در استان یزد قریب به ۳۵ درصد از فضای آموزشی نیازمند تخریب و بازسازی است.

دانافر تصریح کرد: با شروع سال تحصیلی جدید ۲۳۰ کلاس در قالب ۴۴ پروژه  توسط خیرین استان آماده و مورد بهره برداری قرار میگیرد تا در سال تحصیلی جدید مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

 

آدرس کوتاه: