نشست خبری نخستین همایش هویت کودکان ایران اسلامی

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد از برگزاری نخستین همایش هویت کودکان ایران اسلامی به میزبانی یزد خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، "عباسعلی دانافر" در نشست خبری نخستین همایش هویت کودکان ایران اسلامی از برگزاری این همایش در روزهای ۳۰ آبان و اول آذرماه خبر داد و اظهار داشت: استان یزد میزبانی این همایش و رویداد مهم فرهنگی را بر عهده دارد.
وی با بیان اینکه دو مفهوم کودکی و هویت از مهم‌ترین کلیدواژهای زندگی بشری است، افزود: یکی از مهم‌ترین دوره‌های عمر هر انسان در حوزه آموزش و تربیت، دوره کودکی است و همه کشورها برای شکل‌گیری و تثبیت شخصیت کودکان متناسب با فرهنگ خودشان در این دوره تلاش می کنند.
دانافر بیان کرد: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های هر نظام آموزشی این است که نسل کودک و نوجوان خود را متناسب با فرهنگ همان کشور رشد دهد زیرا این مهم یکی از نیازها و ضرورت‌ها برای دوام و بقا جامعه است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد با بیان اینکه امروز یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش، اجرای سند تحول بنیادین است، عنوان کرد: هویت، یکی از کلیدواژه‌های سند تحول بنیادین است.
وی با اشاره به اهداف برگزاری این همایش خاطرنشان کرد: این همایش با هدف کمک به شکل‌گیری هویت کودکان متناسب با فرهنگ خودی و ایجاد و تقویت پایه‌های هویت کودکان با توجه به ابعاد رشد متوازن آنها است.
دانافر تصریح کرد: این همایش بر خلاف سایر همایش‌ها، نگاه صرف علمی به موضوع نداشته بلکه تلاش شده برای اثرگذاری بیشتر از ظرفیت هنر و ادبیات نیز استفاده شود.
وی ادامه داد: در کنار مقالات علمی در شش مقوله دیگر از جمله قصه‌گویی، دکلمه خوانی، عکس، فیلم کوتاه، سرود و آواها و نواهای بومی محلی نیز فعالیت شده و آثاری در این زمینه ها به دبیرخانه همایش رسیده است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد اظهار داشت: این همایش در واقع بستری است برای اینکه آخرین دستاوردهای فعالان این عرصه در زمینه کودکان جمع آوری شود و امیدواریم این همایش حرکتی جدی در مسیر اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد.

دبیر همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی:  2 هزار و 200 اثر به دبیرخانه همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی رسید.


" سعیده بهادر زاده " در ادامه این نشست با اشاره به اثرگذاری دوره کودکی و پیش‌دبستانی در آینده فرزندان این مرز و بوم اظهار داشت: متاسفانه در طول سال‌های متمادی به این دوره توجه خاصی نشده بود اما اکنون مدتی است که این مهم اهمیت خود را در جامعه پیدا کرده بنابراین باید برای آن تقویت آن محتواسازی انجام شود.
وی با بیان اینکه موضوع هویت بسیار حائز اهمیت است، افزود: این مهم در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیز مدنظر قرار گرفته و این همایش نیز در راستای اجرای سند تحول بنیادین برگزار می شود.
بهادرزاده در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند برگزاری همایش یادآور شد: فراخوان این همایش از اردیبهشت‌ماه سال جاری منتشر شد و به دنبال آن ۲ هزار و ۱۹۹ اثر به دبیرخانه همایش در یزد رسید.
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان یزد خاطرنشان کرد: این آثار شامل ۴۱۵ مقاله علمی، ۱۱۸ فیلم کوتاه، ۱۴۵ اثر در حوزه آواها و نواهای بومی و محلی، ۱۲۵ دکلمه خوانی، ۲۳۵ اثر قصه گویی و هزار و ۱۶۱ عکس از ۳۸۷ نفر بوده است.
وی یادآور شد: از بین آثار ارسال شده، ۲۰۰ اثر انتخاب شده و ۵۲ مقاله در قالب سخنرانی طی دو روز برگزاری همایش ارائه می شود.
بهادرزاده همچنین از برگزاری مراسم تجلیل از ۲۰ اثر برگزیده در این همایش با حضور وزیر آموزش و پرورش خبر داد.
وی همچنین از برگزاری ۱۱ کارگاه جنبی آموزشی در حاشیه این همایش خبر داد و افزود: نزدیک به ۳ هزار و ۸۰۰ نفر ساعت آموزش در این دو روز انجام خواهد شد.
دبیر نخستین همایش ملی هویت کودکان ایران اسلامی یادآور شد: در این همایش، علاوه بر وزیر آموزش و پرورش و معاونان وی، ۱۵۰ مهمان از جمله مدیران کل آموزش و پرورش استان‌های مختلف کشور، معاونان آموزشی ابتدایی استان‌ها، رؤسای نواحی آموزش و پرورش استان‌ها و جمعی از مربیان و آموزگاران دوره پیش‌دبستانی حضور دارند.
وی ادامه داد: در پایان این همایش مجموعه برنامه‌ها، مقالات و کارگاه‌های آموزشی در قالب یک بسته آموزشی در اختیار مراکز پیش‌دبستانی قرار خواهد گرفت.

آدرس کوتاه :