نشست شورای مؤسسان استان یزد با حضور مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت

نشست شورای مؤسسان با حضور دکتر محمد محسن بیگی مدیرکل مشارکتهای مردمی و مدارس و مراکز غیردولتی وزارت و هیات همراه در محل سالن شهیدساداتی اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، "محسن بیگی" در این نشست گفت : بهترین مکانی که خانواده ها درگیر مشارکت عمیق می شوند مدارس غیردولتی است .

وی با اشاره به سامانه مشارکتها گفت: موسسان باید این سامانه را جدی بگیرند و اطلاعاتشان را در این سامانه ثبت کنند و این سامانه با هدف واقعی کردن شهریه ها طراحی شده است .

محسن بیگی درخصوص برگزاری همایش ها ی آموزشی گفت: برگزاری همایش توسط مراکز علمی آزاد ممنوع می باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد نیز در ادامه با تشکر از زحمات پیشکسوتان آموزش و پرورش و موسسان مدارس و مراکز غیردولتی گفت : در رابطه با مدارس و مراکز غیردولتی با چالش روبرو هستیم و بحث فضاهای آموزشی که در حال حاضر 60 هزاردانش آموز در مدارس غیرایمن مشغول به تحصیل هستند و 300 مدرسه نیاز به تخریب و بازسازی دارد که 500 میلیارد اعتبار نیاز دارد.

" عباسعلی دانافر"  افزود : مشکل نیروی انسانی نیز از چالش های دیگر است که کمتر از یک چهارم آن را می توانیم از طریق دانشگاه فرهنگیان و استخدام نیروهای جدید تامین کنیم.

دانافراظهار داشت: ما بعد از مدتها تلاش کردیم تا مدارس دونوبته را حذف کنیم و با این وضعیت مجبور به چند نوبته کردن مدارس خواهیم بود.

وی با اشاره به سندتحول بنیادین گفت: یکی از رویکردها در این سند ، ارتقای مشارکتهای مردمی و گسترش مدارس غیردولتی است.

در ادامه تعدادی از موسسان نقطه نظراتی را به شرح ذیل بان کردند : در سالهای اخیر مدارس غیردولتی تبعیض آموزشی را دامن زده است و دانش آموزانی که توان مالی برای تحصیل در این مدارس را ندارند باید حمایت شوند.

- در گذشته طرح هایی از جمله  طرح رافع و همینطور تسهیلاتی برای دانش آموزان فرهنگی درمدارس غیردولتی وجود داشت و این دانش آموزان می توانستند در مدارس غیردولتی تحصیل کنند و الان سالهاست که هیچ گونه طرح حمایتی برای اقشار ضعیف تر جامعه وجود ندارد.

- برای معرفی بهتر مدارس غیردولتی و هویت بخشی به دانش آموزان بهتر است جشنواره های فرهنگی، هنری و ورزشی در سطح کشور برگزار شود .

- باید در مدارس غیردولتی بیشتر به مسائل تربیتی توجه شود تا در کنار مسائل آموزشی این آموزش ها نیز ارتقا یابد.

- مراکز پیش دبستانی از تمامی ارگانها مجوز فعالیت می گیرند و این موضوع موجب کاهش آمار دانش آموزان در مراکزی است که از آموزش و پرورش مجوز دارند و این موجب بروز مشکلات در این مراکز شده است .

 

آدرس کوتاه :