همایش استانی طرح نماد در مهریز برگزار شد

همایش استانی پروژه ملی نماد (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) با حضور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد و مدیر کل آموزش و پرورش استان یزد در مهریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی  اداره کل آموزش و پرورش استان یزد، در راستای گسترش نهضت فرهنگی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی و ترویج فرهنگ خود مراقبتی در برابر رفتارهای پرخطر در بین دانش آموزان و همچنین تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و تاکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) مبنی بر هم افزایی نهادها در کاهش آسیب های اجتماعی و با توجه به نقش و اهمیت مشارکت جمعی و تلاش سازمان یافته، علمی و فرادستگاهی در این زمینه و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همایش استانی " پروژه ملی نماد " (نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) در مهریز برگزار شد.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در آیین افتتاحیه این طرح که در پردیس شکیب مهریز برگزار شد گفت : ائتلاف و در کنار هم قرار گرفتن چندین دستگاه در حوزه مقابله با آسیبهای اجتماعی برای برقراری سلامت و امنیت در کشور است و می طلبد همه دستگاهها ورود داشته باشند.

" فخر السادات خامسی " گفت : مدرسه محوری، فراگیر بودن، اخلاق محور و مشارکت محوری از جمله خصوصیات این طرح می باشد .

وی گفت : سن اجتماعی شدن کودکان در سنین ورودبه دبستان است و لازم است در این خصوص مهارت های اجتماعی آنها را در نظر بگیریم .

خامسی آموزش خود جهت دهی، خود داوری و مبارزه و مواجهه با مسائل اجتماعی را باید به کودکان بیاموزیم و آموزش ها نباید تک بعدی باشد بلکه باید کودکان گفتگو های اجتماعی را یاد بگیرند .

وی نیاز به اطلس اجتماعی و چشم انداز برای تبیین گام به گام طرح ملی نماد را ضروری بیان کرد و افزود : استفاده از نیروهای تخصصی و علمی و اتاق فکر به اجرای هر چه بهتر این طرح کمک می کند .

خامسی با اشاره به ضرورت افزایش نشاط اجتماعی گفت : کودکان و نوجوانان نیاز به نشاط اجتماعی دارند و توجه صرف به موضوعات آموزشی دانش آموزان کافی نیست و باید در بحث امید بخشی، نشاط و هویت بخشی به دانش آموزان دغدغه مند رفتار کنیم .

مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد نیز در ادامه افزود : یکی از رویکردهای سندتحول بنیادین رویکرد کاهش آسیبهای اجتماعی است،کاهش رفتارهای پرخطر، رفتارهایی که می تواند سلامت جامعه را به خطر بیندازد.

" عباسعلی دانافر " با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری که مساله اول نظام مساله آسیب های اجتماعی است گفت : دو رویکرد مهم در راستای مبارزه با آسیبهای اجتماعی،  شناسایی افراد آسیب دیده و درمان آنها و پیشگیری قبل از آسیب پذیری و مسلح کردن آنها از آسیب پذیری  است .

وی تصریح کرد : اگر 14 دستگاه اداری استان دور هم جمع شده ایم تا اقداماتی در این زمینه صورت پذیرد از اهمیت آن است.

فرماندار مهریز نیز در ادامه این مراسم گفت: طرح نماد طرحی مناسب برای ایجاد اعتماد در بین اقشار جامعه است.

" سید محمد رستگاری"  افزود: انتخاب شهرستان مهریز به عنوان پایلوت طرح نماد نشانه اعتماد به این شهرستان است و این  ارزشمند و اعتماد سازی موفقیت  را به دنبال دارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مسائلی که شورای اجتماعی کشور آن را پیگیری کرده و شرایط و بستر‌های لازم را برای تحقق تمام اهداف پیش بینی شده  طرح نماد است.

رستگاری ادامه داد: همه دستگاه ها باید جهت گسترش آموزش‌های رشد مدار در زمینه پیشگیری و کاهش  رفتارهای پرخطر و  آسیب های اجتماعی در جامعه  تلاش کنیم.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان مهریز نیز گفت : نظام مراقبت های اجتماعی دانش آموزان یکی از وظایف کسانی است که در نظام تعلیم و تربیت فعال هستند و ما باید با همراهی و همکاری دستگاهها با جدیت در این راه قدم بر داریم.

" سید علی کار آموز " افزود : بر اساس عناوین و سند تحول بنیادین، استان یزد منتخب اجرای این طرح می باشد و شهرستان مهریز هم شهرستان برگزیده در جهت اجرای این طرح می باشد.

 

 

آدرس کوتاه: